Woda lecznicza „Zuber” wydobywana z czterech głębokich, prawie kilometrowych odwiertów, zlokalizowanych na południowym stoku Góry Parkowej. Woda zawdzięcza swoją nazwę profesorowi Uniwersytetu Lwowskiego, wybitnemu geologowi Rudolfowi Zuberowi, który przybył do Krynicy z początkiem XX w. i zaproponował wykonanie – wzorem kilku uzdrowisk europejskich – ujęć otworowych, dla poszerzenia oferty balneoterapeutycznej uzdrowiska. Pomimo, iż jego projekt głębokich wierceń został uznany niesłusznie „za zbrodnię przeciwko bezpieczeństwu zakładu krynickiego”, doczekał się on realizacji, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się niezwykle cennymi wodami leczniczymi.

Skład wody

OGÓLNA ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW MINERALNYCH: 23 977,10 MG/L

ANIONY: Wodorowęglanowy - 16342,00 |Chlorkowy - 1001,00 | Siarczanowy - 54,78 | Bromkowy - 1,54 | Jodkowy - 1,16
KATIONY: Sodowy - 5994,00| Magnezowy - 234,90| Potasowy - 211,90 | Litowy - 27,94 | Wapniowy 27,35

Woda lecznicza typu szczawa

Unikalna w skali światowej, o bardzo dużej mineralizacji (pow. 21 000 mg/dm3) i niezwykłej zawartości składników. Jej charakter oraz struktura jonowa umożliwiają wyrównanie niedoborów pierwiastków mających istotne znaczenie dla homeostazy (czyli zdolności utrzymywania stałości parametrów wewnętrznych organizmu), takich jak sód, potas, wapń, magnez czy nawet pierwiastki śladowe. Surowiec stosowany w krenoterapii (kuracji pitnej), wzmaga metabolizm białkowo-tłuszczowo-węglanowy, przez co stosowany jest w leczeniu chorób przemiany materii: obniża poziom cukru we krwi, zwiększa spalanie tłuszczów i powoduje spadek wagi ciała. Wywołuje wzrost wydalania kwasu moczowego.

Zastosowanie

W krenoterapii:

  • niezastąpiona w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zwalcza nadkwasotę,
  • w leczeniu otyłości i nadwagi,
  • choroby układu krwiotwórczego,
  • niedoczynności tarczycy,
  • skazy moczanowej,
  • łagodzi przykre objawy nadużycia alkoholu

Zalecane dawkowanie

W leczeniu, ściśle według wskazań lekarza.

Profilaktycznie, wody alkaliczne zaleca się pić na czczo i 45 minut przed posiłkiem. Wodę można stosować bez rozcieńczania (nie więcej niż 200 – 250 ml jednorazowo) oraz w rozcieńczeniu z wodą Jan, w stosunku 1:1 (100 ml : 100 ml) w leczeniu nieżytów nadkwaśnych, a także w stosunku 1:3 (100 ml wody Zuber : 50 ml wody Jan) w schorzeniach pęcherzyka żółciowego, wątroby, trzustki i przemiany materii. W celu zmniejszenia zawartości dwutlenku węgla w wodzie, mieszankę wód Zuber i Jan pijemy lekko podgrzaną w łaźni wodnej (ok. 40°C). Dzięki temu unikniemy podrażnienia śluzówki i wzmożenia działania żółciopędnego i żółciotwórczego.

Godzinę przed piciem nie spożywamy surowych owoców i warzyw.

Krynica – Zdrój

Zwana Perłą polskich uzdrowisk, leży w malowniczej dolinie Kryniczanki i jej dopływu Palenicy, u podnóża Góry Parkowej, na wysokości 560-720 m n.p.m. Od wschodu, zachodu i północy otaczają ją zalesione wzgórza Beskidu Sądeckiego.
W dobie rozkwitu uzdrowisko gościło przedstawicieli wszystkich stanów i zawodów, luminarzy polskiej nauki, literatury i sztuki, m.in. Aleksandra Fredrę, Marię Konopnicką, Adama Asnyka, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Jana Matejkę, Wincentego Pola, Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Sienkiewicza, Aleksandra Gierymskiego, Artura Grottgera.

W okresie międzywojennym bywali w Krynicy marszałek Józef Piłsudski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska. W „Patrii”  gościła księżniczka Juliana, późniejsza holenderska królowa. Tak znakomitych gości zawdzięczała Krynica doskonałej infrastrukturze leczniczej, hotelowej, sportowej i rekreacyjnej, czyniącej z niej najbardziej renomowany europejski kurort.

Ponad 200-letnie tradycje przyrodolecznicze, charakterystyczny klimat o cechach klimatu podalpejskiego, malowniczy krajobraz, bogactwo wód mineralnych jak również atmosfera „spotkania u wód” umożliwiają proces regeneracji organizmu sprzyjając naturalnej odnowie biologicznej.

Naturalne Wody Lecznicze

Bogactwem krynickiej ziemi są przede wszystkim wody lecznicze, których właściwości są znane i cenione od wieków. Krynickie wody od dawna znajdują się w centrum zainteresowania medycyny. Ich działanie lecznicze zostało udowodnione długoletnią obserwacją, a w miarę postępu nauk medycznych wielostronnymi badaniami fizykochemicznymi i klinicznymi. Na obszarze administracyjnym uzdrowiska Krynica-Zdrój aktualnie znajduje się kilkadziesiąt ujęć wody, z tego 7 ujęć (Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz, Zuber) stosuje się do kuracji pitnej (krenoterapii) lub używa do produkcji wody butelkowanej. Pozostałe ujęcia dostarczają wody mineralne do leczenia wziewnego (inhalacje) oraz zabiegów w postaci kąpieli mineralnych kwasowęglowych.

Pijalnie Wód

Pierwszych badań krynickich wód dokonał prof. Uniwersytetu Lwowskiego – Baltazar Hacquet już w roku 1788 przeprowadzając analizy chemiczne. Już w roku 1857 w Krynicy odnotowano, że w posiadaniu rządowym znajdowało się 17 obiektów zdrojowych z 57 pokojami dla kuracjuszy oraz z 28 łazienkami służącymi do celów zabiegowych. Odpowiedzią na zainteresowanie lecznictwem uzdrowiskowym było powstanie w roku 1869 Pijalni Głównej w sercu krynickiego zdroju, na deptaku. Pijalnia ta istniała równe 100 lat, a na jej miejscu wzniesiono obecną Pijalnię Główną w 1971r. Pozostałe krynickie pijalnie to Pijalnia Jana, Pijalnia Uzdrowiskowa w Starych Łazienkach Mineralnych, Pijalnia Mieczysław w Starym Domu Zdrojowym i Pijalnia Słotwinka (najstarszy zachowany budynek w Krynicy-Zdroju, z 1806 roku).

zuber3L
14 Przedmioty